Košt hraběte Chotka 2018

Vinné trhy - XX. ročník

Ročník 2019 je plánován na 25.5.2019 od 9:00.

Vážení a milí přátelé,

když jsme v roce 1999 připravovali první ročník našeho malého Koštu, nikdo z nás si ani nepomyslil, že nám to vydrží tak dlouho. V těch dávných dobách, kdy většina lidí žijících v nevinařských krajích znala víno jen jako červené a bílé, a termín Irsai Oliver připomínal spíš jméno hrdiny z knih Charlese Dickense, než název jedné skvělé odrůdy révy vinné, jsme si mysleli, že když uděláme dva, tři ročníky bude to k „vinařskému obrození“ severu Čech úplně stačit. Ale jak čas plynul, zjistili jsme, jak jsme se mýlili. Rozumět vínu se stalo módou, vinařům se u nás docela zalíbilo a samotnému zámku Košt také sluší.  A tak stojíme na prahu letošního jubilejního XX. ročníku.

Co všechno se za těch dvacet společných let změnilo. Vinaři, kteří před dvěma dekádami začínali v garáži pod rodinným domkem, mají dnes prosperující vinařské firmy vybavené nejmodernější technikou a víno jim zraje v dubových sudech dělaných pro ně na zakázku ve Španělsku a ve víně vzdělaní lidé ze Severních Čech se s nimi dokáží odborně bavit na téma vhodnosti použití australských kvasinek, či poměru cukru a kyselinek v posledním ročníku Chardonnay z Velkých Bílovic. A také náš skromný košt se za ta léta stal docela známou vinařskou akcí. Naše diplomy visí ve spoustě vinařství vedle diplomů ze slavných soutěží a na některých láhvích dokonce najdete nalepené i naše medaile. Za ta léta se u nás poznala spousta zajímavých lidí, z některých z nich se stali dobří přátelé, na Koště se dalo dohromady dost párů, z nichž se mnozí stali manželi, díky Koštu se také narodila pěkná řádka dětí, a považte, některé z nich jsou již dospělé…

Doufám tedy, že i letošní ročník Koštu hraběte Chotka (poslední ve stávajícím formátu - pokud se ovšem nestane zázrak) se Vám, milí návštěvníci, bude líbit a přeji Vám hezký a příjemný den.

Srdečně

Ing. Miloš Musil