Komorní koncert ke Dni Země – Ivan a Adam Klánský

Kulturní akce

Ivan Klánský je přední český klavírista a pedagog. Od roku 1983 je profesorem pražské Hudební fakulty Akademie múzických umění a od roku 1997 tam byl vedoucím Katedry klávesových nástrojů. V současné době na HAMU již zastává funkci děkana. Dále je od roku 1991 profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu. Vede také mistrovské kurzy v Dublinu (1982–1986) a Bad Sulgau (od 1997).

Stal se první Čechem v historii, jemuž se podařilo dostat do finále varšavské Chopinovy hudební soutěže. Proto bývá často označován jako "chopinista". Na recitálech ovšem hraje spíše skladby Ludwiga van Beethovena nebo Bedřicha Smetany.

Adam Klánský (2001), druhý nejmladší z hudební rodiny Klánských, patří k předním violoncellistům své generace. K Adamovým úspěchům v mezinárodních soutěžích patří dvě druhé ceny v rakouském Liezenu, druhá cena ze soutěže A. Janigra v chorvatské Poreči, první cena ze soutěže Concours Flame v Paříži, vítězství na Heranově violoncellové soutěži v Ústí nad Orlicí a třetí cena v prestižní mezinárodní soutěži Davida Poppera v maďarské Várpalotě. Posledním úspěchem je první cena v soutěži Talents for Europe v Dolnom Kubíně na Slovensku.

Na programu koncertu ve Velkém Březně jsou díla W.A. Mozarta, L.v. Beethovena, J.S. Bacha či C. Francka.