Bouzov je krásnou středověkou památkou

Ve středozápadní Moravě se nachází spousta krásných míst, která stojí za návštěvu. Jedním z takových je i hrad Bouzov ležící ve stejnojmenné obci. Ten je od roku 1964 kulturní památkou. Pyšní se velice zachovalou podobou, a hlavně účinkoval v mnoha filmech. Právě jeho vzhled je vynikající scenérií pro české pohádky.

  • V roce 1643 se jej snažili neúspěšně dobít Švédi.
  • Od roku 1999 je na seznamu národních kulturních památek.
  • Patří do kategorie deseti nejnavštěvovanějších hradů ČR.
  • Leží kousek od města Loštice.
  • Obec Bouzov byla v roce 2002 vyhlášena Vesnicí roku.

Historie hradu Bouzov

Pokud Vás zajímá vznik tohoto hradu, budeme se pohybovat někdy na přelomu 13. a 14. století. To je samozřejmě podstatně déle, než vznikl například Pražský hrad. První majitel Búz z Bouzova zde žil v letech 1317 až 1337. Mezi další majitele patřili Joštovi, Haugvicové z Biskupic, ale také Eugenie Podstatská z Prusinovic.

Během druhé světové války Hitler daroval hrad Bouzov svému oblíbenci, kterým byl Himmler.

Tomáš S., Brno, historik.

Přestavba hradu Bouzov

Gotický hrad byl během své éry postupně přistavován a také přestavěn. Například po požáru v roce 1558 byla jeho obnova provedena až v roce 1620. V roce 1895 padla také velká část hradu, kterou nahradily nové hradní prostory. Je to jistě i současná podoba hradu lákající přemíru nejrůznějších návštěvníků. Dokazují to historické statistiky uvedené v tabulce níže.

RokPočet návštěvníků
201599 627
2016117 744
2017111 601
2018111 668
Jak je to s oblíbeností hradu u návštěvníků?

Hrad Bouzov je od roku 1945 majetkem České republiky a pravdou zůstává, že jeho poslední změna na současnou podobu proběhla někdy koncem 19. století. Silueta hradu s palácem a věží se mimochodem stala ikonou mnoha ploch, u nichž je tento hrad dle charakteristického vzhledu jasně zpozorovatelný.

Hrad Bouzov patří k vyhledávaným českým památkám.

Jinak zvaný pohádkový hrad

Díky tomu, že si hrad Bouzov vybralo mnoho filmových štábů, začalo se mu přezdívat pohádkový hrad. A není se čemu divit. Právě pohádkové žánry do jeho útrob zapadnou opravdu skvěle. Tento hrad do svých filmů zakomponoval například Zdeněk Troška, Václav Vorlíček a jiná slavná režisérská jména. I tento fakt se pozitivně promítl do celkové popularity hradu.

Kde si zahrál hrad Bouzov?

Vzhledem k tomu, že padla zmínka o pohádkovém hradu, je třeba uvést tyto informace na pravou míru. A to tak, že Vám představíme několik oblíbených pohádek, které se na tomto hradě natáčely. Provedeme to formou následujících otázek a odpovědí.

Jaká je nejstarší natáčená pohádka na tomto hradu?

Byla to pohádka O medvědu Ondřejovi. Tu v roce 1959 režíroval Jaroslav Mach.

Jaké jsou naopak nejnovější pohádky?

V roce 2020 to byla například Princezna zakletá v čase, o rok dříve Princezna a půl království a v roce 2018 to byla pohádka O zakletém králi a odvážném Matějovi.

Jakou pohádku zde natočil Zdeněk Troška?

Tento slavný režisér využil v roce 1987 hrad Bouzov pro natočení pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Tu zná bezpochyby každý.

Jaká další filmová díla se tu natáčela?

Jmenovat lze například Kopretiny pro zámeckou paní, zahraniční produkce Princezna Fantaghiró, Rumplcimprcampr, Napola nebo Království potoků.

Kde se objevil hrad Bouzov pod vedením Václava Vorlíčka?

Ten využil tento hrad v seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek. Ten pochází z roku 1993.

Prohlídkové okruhy hradu

Když se rozhodnete navštívit hrad Bouzov, máte jistě na výběr. A to především z pohledu prohlídkových okruhů. Vybrat si můžete například okruh Hrad se představuje, Hradním příkopem, Zimní trasa nebo velký prohlídkový okruh s výstižným názvem Hrad Bouzov. Jestliže chcete poznat, jak vypadá zázemí hradu a prostory, kde žilo služebnictvo, vyberte si prohlídkový okruh Jak se staví středověký hrad. Děti naopak zaujme okruh Dětská trasa s Ohnivcem. Pro náročné milovníky historie a pro ty, kdo si nechtějí ujít nic důležitého a zajímavého z tohoto hradu je připravena jasná varianta. Je to Hrad Bouzov křížem krážem, tedy možnost poznat jej od A až do Z.